Jak vytvořit vegetační zónu v pěti jednoduchých krocích s obrubníky geoBORDER

Při budování zahrady je často praktické funkčně oddělit plochy s různými vegetačními potřebami vizuálně atraktivním způsobem. Zajímavým řešením, které umožňuje praktické a efektní vytvoření různých vegetačních zón ve vaší zahradě, jsou neviditelné zahradní obrubníky geoBORDER. Jejich instalace je opravdu rychlá a jednoduchá. Níže popisujeme, jak to celé udělat v pěti snadných krocích.

Buď připraven!

vegetacni-zona-obrubniky-geoborder-prostavbu-krok-1

Než se ponoříte do vlastní instalace obrubníků, je nutné zkontrolovat, zda jste vybaveni potřebnými nástroji a materiálem. Příprava je důležitá při každé činnosti! Při vytváření vegetačních zón pomocí obrubníků geoBORDER budete potřebovat:

  • dostatečný počet zahradních obrubníků geoBORDER (délka jednoho obrubníku je 100 cm, zvolte si výšku 45, 58 nebo 78 mm vhodnou pro váš záměr)
  • plastové kotvící hřeby geoPIN (originální příslušenství k obrubníkům geoBORDER, budete potřebovat 6 – 7 ks na každý obrubník)
  • kladivo, zahradnické nůžky na stříhání lemu obrubníků, zahradnický rýč
  • volitelně geotextilii a výplň, kterou si vyberete pro vytvářenou zónu, jako je dekorativní či mulčovací kůra, dekorativní kamenivo, apod.

vegetacni-zona-obrubniky-geoborder-prostavbu-krok-2Krok 1 – tvar je důležitý

Přejděte na místo ve své zahradě, které chcete opticky i funkčně oddělit (kde chcete vytvořit vegetační zónu). S obrubníky geoBORDER jste architektem svého prostoru, takže si můžete sami rozhodnout, jaký tvar chcete vytvořit na daném místě. Předpokládejme, že to bude kruh v podobě pečovatelské zóny kolem stromu. K vytvoření kruhu z obrubníků geoBORDER stačí vystřihnout lem v jejich spodní části (viz malý obrázek). Díky tomu je půjde snadno ohnout do zvolenému tvar.

geoborder-58-6

vegetacni-zona-obrubniky-geoborder-prostavbu-krok-3Krok 2 – spojování obrubníků

Poté obrubníky vzájemně pospojujte. K vzájemnému napojení obrubníků slouží jednoduché zámky na jejich koncích (viz malý obrázek). Jakmile budete mít pospojovaný dostatečný počet obrubníků pro olemování zvolené oblasti, ohněte je do potřebného tvaru, umístěte kolem vybrané oblasti a propojte vzájemně poslední volné konce (vznikne uzavřený kruh). Potom obrubníky provizorně zafixujte pomocí několika kotvících hřebů geoPIN, tak jak vidíte na obrázku.

neviditelny-obrubnik-prostavbu-geoBORDER-GB58-zamek

vegetacni-zona-obrubniky-geoborder-prostavbu-krok-4Krok 3 – přichází změna

Nyní pomocí rýče postupně prořízněte trávník po celém vnějším obvodu kruhu tvořeného zahradními obrubníky geoBORDER, tak jak vidíte na obrázku. Až budete hotovi, odstraňte zase kotvící hřeby a po celém obvodu postupně přizvedněte plastové obrubníky a rýčem podeberte a odstraňte naříznutý trávník pod obrubníkem. Trávník pak odeberte do potřebné hloubky i uvnitř celého kruhu.

 

 

vegetacni-zona-obrubniky-geoborder-prostavbu-krok-5Krok 4 – důležité detaily

Pokud chcete zabránit prorůstání plevele ve vytvářené zóně, vložte do celého kruhu geotextilii a protáhněte ji pod obrubníky, tak aby její okraj přesahoval až za vnější okraj obrubníků. Obrubníky geoBORDER i s geotextilií zamáčkněte do vytvořené zóny a důkladně po celém obvodu zafixujte pomocí kotvících hřebů geoPIN. U obrubníků tvarovaných do oblouku je potřeba vkládat kotvící hřeby do všech fixačních otvorů. Přesahující okrajové části geotextilie po celém obvodu odříznout nebo zastřihněte. Geotextilie zabrání prorůstání plevele do dekorativní vrstvy uvnitř zóny, ale umožní volný průchod vláhy ke kořenům vegetace.

 

vegetacni-zona-obrubniky-geoborder-prostavbu-krok-6Krok 5 – vaše první finále

Vytvořenou zónu nakonec pečlivě vyplňte dekorativní nebo mulčovací kůrou, dekorativním kamenivem nebo jiným materiálem dle vašeho vkusu. Po dokončení tohoto kroku si můžete vychutnat vaši první dekorativní vegetační zónu ve vaší zahradě. Blahopřejeme!

Jak vidíte, vytvoření funkčních a přitom estetických vegetačních zón na zahradě nemusí vůbec být obtížné. Žádný problém, můžete to udělat klidně sami. S obrubníky geoBORDER bude výsledek profesionální a estetický. Takže nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně štěstí při dalších realizacích!

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a zůstaňte v obraze.

Vyberte si svoje řešení

Ještě nejste rozhodnutí? Stáhněte si přehledný katalog a seznamte se podrobněji s naší nabídkou.
Potřebujete poradit? Kontaktujte nás a získejte nabídku přizpůsobenou vašim potřebám.
Nebo rovnou přejděte do internetového obchodu a jednoduše si objednejte, co potřebujete.

E-shop